mdh.sePublikationer
Ändra sökning
RefereraExporteraLänk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Referera
Referensformat
  • apa
  • ieee
  • modern-language-association-8th-edition
  • vancouver
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf
Functional limit theorems for multiparameter fractional Brownian motion
Mälardalens högskola, Akademin för utbildning, kultur och kommunikation. (Analytical Finance)ORCID-id: 0000-0002-0139-0747
2006 (Engelska)Ingår i: Journal of theoretical probability, ISSN 0894-9840, E-ISSN 1572-9230, Vol. 19, nr 2, s. 263-288Artikel i tidskrift (Refereegranskat) Published
Abstract [en]

We prove a general functional limit theorem for multiparameterfractional Brownian motion. The functional law of the iteratedlogarithm, functional Lévy's modulus of continuity and manyother results are its particular cases. Applications toapproximation theory are discussed.

Ort, förlag, år, upplaga, sidor
Springer , 2006. Vol. 19, nr 2, s. 263-288
Nyckelord [en]
Multiparameter fractional Brownian motion, functional limit theorem, law of the iterated logarithm
Nationell ämneskategori
Sannolikhetsteori och statistik
Forskningsämne
matematik/tillämpad matematik
Identifikatorer
URN: urn:nbn:se:mdh:diva-5293DOI: 10.1007/s10959-006-0014-5ISI: 000242829800001Scopus ID: 2-s2.0-33845627654OAI: oai:DiVA.org:mdh-5293DiVA, id: diva2:160346
Tillgänglig från: 2009-03-02 Skapad: 2009-02-13 Senast uppdaterad: 2017-12-14Bibliografiskt granskad

Open Access i DiVA

fulltext(262 kB)117 nedladdningar
Filinformation
Filnamn FULLTEXT02.pdfFilstorlek 262 kBChecksumma SHA-512
2a4cb5ec633403d5adb2969ddb32c226482517e5b83132a32f92ce6241b8636275c514f9f81e9e493f6d4ba5f83f857a9a7282b52d27a922e87bdc2d5fe00c13
Typ fulltextMimetyp application/pdf

Övriga länkar

Förlagets fulltextScopusThe original publication is available at www.springerlink.com

Personposter BETA

Malyarenko, Anatoliy

Sök vidare i DiVA

Av författaren/redaktören
Malyarenko, Anatoliy
Av organisationen
Akademin för utbildning, kultur och kommunikation
I samma tidskrift
Journal of theoretical probability
Sannolikhetsteori och statistik

Sök vidare utanför DiVA

GoogleGoogle Scholar
Totalt: 131 nedladdningar
Antalet nedladdningar är summan av nedladdningar för alla fulltexter. Det kan inkludera t.ex tidigare versioner som nu inte längre är tillgängliga.

doi
urn-nbn

Altmetricpoäng

doi
urn-nbn
Totalt: 224 träffar
RefereraExporteraLänk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Referera
Referensformat
  • apa
  • ieee
  • modern-language-association-8th-edition
  • vancouver
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf