mdh.sePublikationer
Ändra sökning
RefereraExporteraLänk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Referera
Referensformat
  • apa
  • ieee
  • modern-language-association-8th-edition
  • vancouver
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf
Quasi-Lie deformations on the algebra F[t]/(tn)
Uppsala University.
Royal Institute of Technology (KTH).
Mälardalens högskola, Akademin för utbildning, kultur och kommunikation. (Mathematics/Applied Mathematics)ORCID-id: 0000-0003-4554-6528
2008 (Engelska)Ingår i: Journal of Generalized Lie Theory and Applications, ISSN 1736-5279, E-ISSN 1736-4337, Vol. 2, nr 3, s. 201-205Artikel i tidskrift (Refereegranskat) Published
Abstract [en]

This paper explores the quasi-deformation scheme devised by Hartwig, Larsson and Silvestrov as applied to the simple Lie algebra sl2(F). One of the main points of this method is that the quasi-deformed algebra comes endowed with a canonical twisted Jacobi identity. We show in the present article that when the quasi-deformation method is applied to sl2(F) via representations by twisted derivations on the algebra F[t]/(tN) one obtains interesting new multi-parameter families of almost quadratic algebras.

Ort, förlag, år, upplaga, sidor
2008. Vol. 2, nr 3, s. 201-205
Nationell ämneskategori
Algebra och logik
Forskningsämne
matematik/tillämpad matematik
Identifikatorer
URN: urn:nbn:se:mdh:diva-22090DOI: 10.4303/jglta/S080318OAI: oai:DiVA.org:mdh-22090DiVA, id: diva2:682649
Forskningsfinansiär
VetenskapsrådetTillgänglig från: 2013-12-28 Skapad: 2013-10-23 Senast uppdaterad: 2017-12-06Bibliografiskt granskad

Open Access i DiVA

Fulltext saknas i DiVA

Övriga länkar

Förlagets fulltexthttp://dx.doi.org/10.4303/jglta/S080318

Personposter BETA

Silvestrov, Sergei D.

Sök vidare i DiVA

Av författaren/redaktören
Silvestrov, Sergei D.
Av organisationen
Akademin för utbildning, kultur och kommunikation
I samma tidskrift
Journal of Generalized Lie Theory and Applications
Algebra och logik

Sök vidare utanför DiVA

GoogleGoogle Scholar

doi
urn-nbn

Altmetricpoäng

doi
urn-nbn
Totalt: 19 träffar
RefereraExporteraLänk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Referera
Referensformat
  • apa
  • ieee
  • modern-language-association-8th-edition
  • vancouver
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf