mdh.sePublikationer
Ändra sökning
RefereraExporteraLänk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Referera
Referensformat
  • apa
  • ieee
  • modern-language-association-8th-edition
  • vancouver
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf
NONLINEARLY PERTURBED RENEWAL EQUATIONS: THE NON-POLYNOMIAL CASE
Mälardalens högskola, Akademin för utbildning, kultur och kommunikation. (Matematik/tillämpad matematik, Analytical Finance)ORCID-id: 0000-0002-0835-7536
2012 (Engelska)Ingår i: Theory of Probability and Mathematical Statistics, ISSN 0094-9000, Vol. 84, s. 117-129Artikel i tidskrift (Refereegranskat) Published
Abstract [en]

Models of nonlinearly perturbed renewal equations with non-polynomial perturbations are studied. Exponential asymptotic expansions are given for the solutions to the perturbed renewal equations under consideration. An application to perturbed M/G/1/ queues is presented.

Ort, förlag, år, upplaga, sidor
Kiev, Ukraine: Kiev University (English translation by American Mathematical Society) , 2012. Vol. 84, s. 117-129
Nyckelord [en]
Perturbed renewal equation, non-polynomial perturbation
Nationell ämneskategori
Sannolikhetsteori och statistik
Forskningsämne
matematik/tillämpad matematik
Identifikatorer
URN: urn:nbn:se:mdh:diva-12913DOI: 10.1090/S0094-9000-2012-00865-XScopus ID: 2-s2.0-84865087490OAI: oai:DiVA.org:mdh-12913DiVA, id: diva2:436933
Tillgänglig från: 2011-08-25 Skapad: 2011-08-25 Senast uppdaterad: 2015-06-29Bibliografiskt granskad
Ingår i avhandling
1. Nonlinearly Perturbed Renewal Equations: asymptotic Results and Applications
Öppna denna publikation i ny flik eller fönster >>Nonlinearly Perturbed Renewal Equations: asymptotic Results and Applications
2011 (Engelska)Doktorsavhandling, sammanläggning (Övrigt vetenskapligt)
Abstract [en]

In this thesis we investigate a model of nonlinearly perturbed continuous-time renewal equation. Some characteristics of the renewal equation are assumed to have non-polynomial perturbations, more specifically they can be expanded with respect to a non-polynomial asymptotic scale. The main result of the present study is exponential asymptotic expansions for the solution of the perturbed renewal equation. These asymptotic results are also applied to various applied probability models like perturbed risk processes, perturbed M/G/1 queues and perturbed dam/storage processes.

The thesis is based on five papers where the model described above is successively studied.

Ort, förlag, år, upplaga, sidor
Västerås: Mälardalen University, 2011. s. 33
Serie
Mälardalen University Press Dissertations, ISSN 1651-4238 ; 106
Nyckelord
Nonlinearly perturbed renewal equation, perturbed renewal equation, nonlinear perturbation, non-polynomial perturbation, perturbed risk process, perturbed storage process
Nationell ämneskategori
Matematik
Forskningsämne
matematik/tillämpad matematik
Identifikatorer
urn:nbn:se:mdh:diva-12953 (URN)978-91-7485-032-1 (ISBN)
Disputation
2011-10-28, Gamma, Högskoleplan 1, Mälardalens Högskola, Västerås, 13:15 (Engelska)
Opponent
Handledare
Tillgänglig från: 2011-09-05 Skapad: 2011-09-02 Senast uppdaterad: 2015-06-29Bibliografiskt granskad

Open Access i DiVA

Fulltext saknas i DiVA

Övriga länkar

Förlagets fulltextScopus

Personposter BETA

Ni, Ying

Sök vidare i DiVA

Av författaren/redaktören
Ni, Ying
Av organisationen
Akademin för utbildning, kultur och kommunikation
Sannolikhetsteori och statistik

Sök vidare utanför DiVA

GoogleGoogle Scholar

doi
urn-nbn

Altmetricpoäng

doi
urn-nbn
Totalt: 58 träffar
RefereraExporteraLänk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Referera
Referensformat
  • apa
  • ieee
  • modern-language-association-8th-edition
  • vancouver
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf